გაკვეთილის მთავარი თემა
|
რა იცით დავით აღმაშენებლის შესახებ?
|
სწავლების საფეხური/ კლასი
|
საფეხური დაწყებითი/III-კლასი
|
საგანი/ პედაგოგი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა/ნათია სალუქვაძე
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
12მოსწავლე/განსაკუთრებული მიდგომებისა და საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
·
მოსწავლეები მოიძიებენ დ. აღმაშენებლის შესახებ უფრო მეტ ინფორმაციას.
·
გაეცნობიან დავითის ეპოქას.
·
კითხვის მარტივ სტრატეგიებს.
|
გაკვეთილის მიზანი მისაღწევი შედეგები
|
·
სტატიის კითხვა და ანალიზი.
·
დ. აღმაშენებლის შესახებ მარტივი საგანმანათლებლო ინფორმაციის მიწოდება.
ქართ. III. 2. მოსწავლეს
შეუძლია ლიტერატურული ტექსტების მოსმენა, გაგება და მათი შინაარსის გადმოცემა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ასახელებს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ფაქტებს, პერსონაჟებს;
ქართ. III. 4. მოსწავლე
ფლობს კითხვის ტექნიკას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
თავისუფლად კითხულობს ნაცნობ და უცნობ სიტყვებს;
ქართ. III. 5.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის საინფორმაციო ხასიათის ილუსტრირებულ ტექსტებში
ინფორმაციის მოძიება და გაგება (მაგ., საინფორმაციო ტექსტის ა საბავშვო ენციკლოპედიაში,
მარტივი ენით დაწერილი მრავალსაფეხურიანი
ინსტრუქციების, განცხადებისა და სხვ . ).
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს ილუსტრაციების ქვემოთ მოცემული წარწერების შინაარსს;
ქარ. III. 9.
მოსწავლეს შეუძლია ვიზუალურად აღიქვას და/ან თავად შექმნას სხვადასხვა ტიპის ტექსტი, ვიდეო და აუდიომასალა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ვიზუალურად (წაკითხვის ან მოსმენის გარეშე) ამოიცნობს ამა თუ იმ ტექსტის (რეკლამის, აბრის,
რეცეპტის, მარტივი ინსტრუქციის, მოსაწვევი ბარათის) დანიშნულებას;
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეები იცნობენ კითხვის მარტივ სტატეგიებს, შეუძლიათ ტექსტის მოსმენა და გაგება, უცნობი სიტყვების ახსნა კონტექსტის გათვალისწინებით.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი და მათთვის ცნობილი შეფასების სქემის მიხედვით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსი
|
სასწავლო მასალა: მასწავლებლის წიგნი, დაფა, ცარცი, თვალსაჩინო მასალა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და
მენეჯმენტი
|
მისალმება, კლასის ორგანინიზება – 2 წთ;
გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა
მოტივაციის ასამაღლებლად მოსწავლეებს ვაცნობ წინასწარ
შედგენილი განმავითარებელი შეფასების სქემას. _ 1 წთ.
აქტივობა-
1 წყვილებში მუშაობა-2წთ;
რა იცით დ. აღმაშენებლის შესახებ?
აქტივობა-
2 ,,გონებრივი
იერიშის’’-რუკის შევსება-2 წთ;
პასუხების მოსმენის შემდეგ კლასის აქტიური მონაწილეობითა და მასწავლებლის დახმარებით.
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 4
_ ტექსტის
კითხვა _ 12 წთ
ტექსტის ნაწილ-ნაწილ კითხვა და უცნობი სიტყვების გამოთქმების ანალიზი.
აქტივობა 5 _ გამოკრებითი
კითხვა. _ 5 წთ.
კლასი იყოფა 3 ჯგუფად. ჯგუფები
დავყავი შემთხვევითი პრინციპით.
თითოეულ ჯგუფს ეძლევა დავალება, მოძებნონ წაიკითხონ ის ადგილი ტექსტიდან, სადაც აღწერილია:
1) დ.
აღმაშენებლის ცოდნა -განათლება;
2) წიგნის
სიყვარული;
3) გადასატან-გადმოსატანი ბიგლიოთეკა;
აქტივობა 6
_ მოსწავლეებმა უნდა მოძებნონ მათთვის გაუგებარი სიტყვა ან გამოთქმა და შეადგინონ წინადადებები ამ სიტყვების გამოყენებით. _ 3 წთ.
დავალება სრულდება აქტივობების რვეულში.
აქტივობა 7
_ წინადადებების
დალაგება _ 3 წთ.
დაალაგეთ წინადადებები რიგითი ნომრების მიხედვით ისე, რომ
ტექსტი მიიღონ.
ეს ითვალისწინებს არა მარტო დეფორმირებულ ტექსტის აღდგენას, არამედ
დავითის შესახებ დამატებითი საგანმანათლებლო ინფორმაციის მიღებას.
გაკვეთილის C ფაზა - რეფლექსია
აქტივობა 8 _ შეჯამება 5 წთ
რა გაიგეს ახალი ამ გაკვეთილზე?
გაეცნენ დავით აღმაშენებლის კიდევ ერთ თვისებას - განათლებას, წიგნის სიყვარულს.
ერთმანეთს უზიარებენ თავიანთ შთაბეჭდილებებს.
აქტივობა 9 _ შეფასება _ 4 წთ.
აქტივობა 10 _ საშინაო დავალება
_ 2 წთ. ,,მეფე მწიგნობარი’’ (კითხვით ) ტექსტში მოინიშნონ ის ადგილი, რომელიც ყველაზე მეტად დაამახსოვრდათ.
|
გაკვეთილის თემა– რა იცით თამარის შესახებ?
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
რა
იცით თამარის შესახებ?
|
სწავლების
საფეხური/კლასი
|
დაწყებითი-III კლასი
|
საგანი/პედაგოგი
|
ქართული/
ნათია სალუქვაძე
|
მოსწავლეთა პროფილი-
|
11-მოსწავლე
. შშშმ. ბავშვი არ მყავს.
|
გაკვეთილის აქტუალობა
|
მოსწავლეები
გაიგებენ მეტ ინფორმაციას თამარის შესახებ.
|
გაკვეთილის
მიზანი მისაღწევი შედეგები
|
ქართ.III.2
მოსწავლეს შეუძლია ლიტ-ლი ტექსტის მოსმენა, გაგება და მათი შინაარსის გადმოცემა.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე;
ასახელებს
მოსმენილ ტექსტში ასახულ ფაქტებს, პერსონაჟებს.
|
წინასწარი
ცოდნა.
|
იციან
საქართველოს მეფეების შესახებ.
|
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ
შედგენილი და მათთვის ცნობილი შეფასების სქემის მიხედვით
|
გამოყენებული
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
მასწავლებლის წიგნი, დაფა, ცარცი თვალსაჩინო მასალა.კომპიუტერი.
ინტერნეტი.
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
A-ფაზა
აქტივობა-1
„გონებრივი რუკის შევსება“-2წთ
რა
იცით თამარის შესახებ?
აქტივობა-2 კითხვისათვის მზადება-წყვილებში მუშაობა-8წთ
იხსენებენ
შესწავლილი მოთხრობების მიხედვით საქართველოს მეფეებს.ერეკლე მეფეს ,დავით
აღმაშენებელს.
B-ფაზა
აქტივობა-3
მინი ლექცია -ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენებით.-5 წთ
აქტივობა-4
ტექსტის კითხვა -10წთ
ტექსტის
ნაწილ- ნაწილ კითხვა და უცნობი
სიტყვების
გამოთქმების ანალიზი.
აქტივობა-4 გამოკრებითი კითხვა ჯგუფებში მუშაობა-5წთ
ჯგუფები
დავყავი შემთხვევითი პრინციპით.
თითოეულმა
ჯგუფმა უნდა ამოიკითხონ ტექსტიდან პასუხები შემდეგ დავალებებზე.
I-ჯგუფი
თამარის
მშობლები.
დიდგვაროვნების
აჯანყება.
II-ჯგუფი
აჯანყებულთა
დაშოშმინება.
გარეშე
მტრების ალაგმვა.
III-ჯგუფი
თამარის
ზრუნვა ქრისტიანობის გაძლიერებისათვის.
თამარისდროინდელი
საქართველო.
აქტივობა-5
ორთოეპიასა და ორთოგრაფიაზე მუშაობა-5წთ
მოსწავლეების
ვარჯიში ტექსტში მოცემული ორთოგრამების სწორად წარმოთქმასა და
მართლწერაზე.
აქტივობა-6
ლექსიკური მუშაობა 4 წთ
წინ-ში ახლად შესწავლილი ლექსიკური ერთეულების
ჩასმა
„(მოსწავლის რვეული“),დავალება№1
C-ფაზა
აქტივობა-7
გაკვეთილის შეჯამება 3წთ
რა
გაიგეს ახალი ამ გაკვეთილზე?
აქტივობა-8
გაკვეთილის შეფასება-2წთ
მოსწავლეებს
ვაფასებ წინასწარი შედგენილი სქემის მიხედვით.
აქტივობა
-9 საშინაო დავალების მიცემა-2წთ
„თამარ
მეფე“ ტექსტში მონიშნონ ადგილი,რომელმაც ყველაზე მეტად დააინტერესათ.
|
განმავითარებელი შეფასების
სქემა
თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალური შეფასების ბარათი
სახელი, გვარი –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
1. პრაქტიკული მუშაობა: ( ორგანიზებულობა, შემოქმედებითობა, მასალის ფლობა;)
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
2.
მსჯელობა კლასში: (აქტიურობა, პარტნიორთან და ჯგუფთან მუშაობა, კითხვებზე ადეკვატური პასუხების გაცემა)
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
3.
პრეზენტაცია: (საკუთარი აზრის დასაბუთება, კორექტულობა;)
სამოდელო გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი:
ნათია სალუქვაძე 33001024436
საგანი: ქართული -- მასწავლებელი --- ნათია სალუქვაძე
ბუნებისმეტყველება -- მასწავლებელი -- ნათია სალუქვაძე
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი საფეხური; II
მოსწავლეთა რაოდენობა:
II კლასი -- 15
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული გაკვეთილი;
II კლასი: გაკვეთილის თემა: „ ია და ჭიანჭველა“
გაკვეთილის მიზანი:
¤
წაიკითხოს და გაიაზროს ტექსტი.
¤
გამოთქვან ვარაუდი და დაასაბუთოს საკუთარი
აზრი.
¤
განივითარონ ყურადღებისა და დაკვირვებულობის უნარი.
¤
გაიმდიდროს ლექსიკური მარაგი.
¤
მოიძიონ და გაიხსენოს მწერების შესახებ ინფორმაცია.
¤
გამოიტანოს სათანადო დასკვნები.
N
|
II კლასი
|
დრო
(წთ)
|
|||
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
||
1
|
აქტივობა-
საორგანიზაციო საკითხები
მიზანი: მოტივაციის
ამაღლება
მისალმების შემდეგ
„დღის გზავნილი“- ავსებენ ცხრილს თუ რა რიცხვია,
თვე, დღე, დრო
|
ვერბალური ახსნა.
კითხვა-პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
|
1 წთ
|
2
|
აქტივობა
საშინაო დავალების შემოწმება
მიზანი; პასუხისმგებლობისა და მოძიების უნარ-ჩვევის განვითარება;
მოსწავლეები წაიკითხავენ
ინტერნეტში ან უფროსის მიერ მონაყოლ ამბავს ჭიანჭველებზე;
თან ვავსებ გონებრივი იერიშის რუკას-
|
დამოუკიდებელი
მუშაობა;
|
ინდივიდუალურად
|
დაფა, მარკერი
|
3 წთ
|
3
|
აქტივობა „ ჯადოსნური- ყუთი“
მიზანი-
ფანტაზიისა და წარმოსახვის უნარის განვითარება
ყუთში დევს სურათი
ერთ-ერთი მოსწავლე ნახავს და კლასს აუხსნის ნიშან- თვისებებით თუ რა საგანია; თავად
ამოიცნობენ გაკვეთილი თემას; ყუთში დევს
ია... ლურჯია, მახარობელია... მწერია... მშრომელია ....მაშ გაკვეთლის თემაა: „ ია და ჭიანჭველა“
გავაცნობ გაკვეთილის მიზნებს.
ვკითხავ მათ ხომ
გასაგებია ყველაფერი და ხომ არ აქვთ რაიმე შენიშვნა.
|
ახსნითი
|
ინდივიდუალურად
|
ყუთი, ია და ჭიანჭველა
გაკვეთილის
მიზნები
შეფასების რუბრიკა
|
2 წთ
|
4
|
აქტივობა-ჯგუფებში
მუშაობა
მიზანი: შემოქმედებითი
უნარის განვითარება;
მოსწავლეები ჯგუფებში ადგენენ სურათის მიხედვით მოთხრობას. შემდეგ აკეთებენ
პრეზენტაციას.
|
დამოუკიდებელი
მუშაობა
|
ჯგუფური
|
მარკერი, თაბახის ფურცელი
|
3წთ
|
5
|
აქტივობა-
პრეზენტაცია-
სლაიდ შოუ
მიზანი- მოსწავლე
სურათების მეშვეობით ეცნობა ნაწარმოებს;
მასწავლებელი კითხულობს ტექსტს თან გზადგზა სვამს კითხვებს; მოსწავლეები
გამოთქვამენ ვარაუდს თუ რა მოხდება შემდეგ;
|
კითხვა-
პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
კომპიუტერი,პროექტორი
|
5წთ
|
6.
|
აქტივობა- ტექსტის
ნაწილ- ნაწილ კითხვა და გაუგებარი სიტყვების ახსნა
მიზანი: ტექსტის
გაგება, გააზრება
მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტა და მათვის გაუგებარ სიტყვებს ამბობენ
|
ვერბალური ახსნა
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელი
|
5 წთ
|
6.
|
აქტივობა- ლექსიკურ
ერთეულებზე მუშაობა
მიზანი: მოსწავლე
შეძლებ მისთვის გაუგებარ სიტყვის მნიშვნელობის გაგებას და კონტექსტში გამოყენებას..
საზრდო-
ბილიკი-
მახარობელი-
ამ სიტყვების ახსნის შემდეგ შეადგენენ წინადადებებს
|
კითხვა -პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
დაფა, ცარცი
|
3წთ
|
7
|
აქტივობა- გამოკრებითი კითხვა-
მიზანი: ინფორმაციის აღქმა, გაგება.
მასწავლებელი
სვამს კითხვებს ტექსტიდან მოსწავლეები
პასუხს ეძებენ
მოთხრობაში:
1.რომელი გაზაფხულის მახარობელი ყვავილებია ნახსენები გაკვეთილში?
2. რა ჰკითხა მამამ გიას?
3. რა უპასუხა გიამ?
4. რა სთხოვა მამამ?
|
კითხვა -პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
სახელმძღვანელო
|
3 წთ
|
8
|
აქტივობა- კითხვების
დასმა-
მიზანი: მოსწავლე
შეძლებს სწორად გასცეს პასუხი დასმულ კითხვებს, შესწავლილი საკითხის ირგვლივ.
1. რისი
გაკეთება ურჩია მამამ გიას?
2. რა
დატოვა ჭიანჭველამ ხელის გულზე?
3. რა
ვერ გაიგო გიამ?
4. როგორ
აუხსნა მამამ გიას?
5. რას
მიხვდა ბიჭი მამასთან საუბრის შემდეგ?
6. როგორ
ხდება იის გავრცელება?
გიამ ხელიხელ
შემოჰკრა თქვენი აზრით რა გაუხარდა მას?
7. ჭიანჭველები
მხოლოდ იის გავრცელებას უწყობენ ხელს თუ სხვა მცენარეებისას? რატომ ფიქრობთ ასე?
კიდევ რომელ მწერს
მოაქვს სარგებლობა?
|
კითხვა -პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
|
5 წთ
|
9
|
აქტივობა-ინტეგრირება
ბუნებასთან
მიზანი : კავშირი
საგანთაშორის
მოსწავლეებს ვუსვამ შეკითხვებს:
1.გაიხსენეთ მწერები:{ ბუზი,ფუტკარი, ციცინათელა....)
2. რა სახის მწერებს იცნობთ? (სასარგებლო და უსარგებლო}
3. რა ჰქვია ჭიანჭველას საცხოვრებელს?
4. ფუტკრის სახლს?
გაიხსენებენ იაზე ინფორმაციას
1.
გაკვეთილში ია გაზაფხულის მახარობელია, გავიხსენოთ
რა შევისწავლეთ ბუნებაში იის შესახებ?
მალამოს ამზადებენ, სუნამოს....
|
|
ინდივიდუალურად
|
|
4 წთ
|
10
|
აქტივობა- შესწავლილი
ნაწარმოებებიდან რა ვისწავლეთ ჭიანჭველას შესახებ?
მიზანი: გაანალიზება
გაიხსენებენ ი. გოგებაშვილის
„ ფუტკარი და ჭიანჭველა“
რა შეგიძლია თქვათ ჭიანჭველაზე
ამ გაკვეთილის შემდეგ?
ყოფილა თუ არა ის მარტო თავისთავზე მზრუნველი?
|
კითხვა- პასუხი
|
ინდივიდუალურად
|
|
3 წთ
|
11.
|
აქტივობა- გაკვეთილ;ის
შეჯამება,შეფასება
მიზანი: თვითშეფასების უნარის განვითარება
გაკვეთილის
შეჯამება: მოსწავლეს დავუსვამ კითხვებს: საინტერესო
იყო თუ არა დღევანდელი გაკვეთილი? შევძელით
თუ არა დასახული მიზნის მიღწევა?
რამე
ხომ არ იყო გაუგებარი?
რომელი
აქტივობა მოგეწონათ ყველაზე მეტად?
მოსწავლეები შეაფასებენ ერთმანეთს წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემის
მიხედვით
მივცემ განმავითარებელ შეფასებას.
|
კითხვა-პასუხი
თვითშეფასების
ცხრილის შევსება
|
ინდივიდუალურად
|
თვითშეფასების რუბრიკა
|
2 წთ
|
12
|
აქტივობა- საშინაო
დავალების მიცემა
მოსწავლეებს ვაძლევ
„ ია და ჭიანჭველას“ კითვით
წერითი დავალება:
„მამისა და შვილის საუბარი ამოიწერეთ ტექსტიდან
|
|
მთელი კლასი
|
წიგნი
|
1 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი: II კლასი:
ქართ. II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
ქართ. II. 3. მოსწავლეს შეუძლია აქტიური ლექსიკისა და ძირითადი ენობრივი ფორმების მეტყველებაში
გამოყენება. ქარ. II. 8. მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი / წაკითხული ტექსტი ან ტექსტის ცალკეული ფრაგმენტი
გარდაქმნას აზრობრივ ნახატად.
ბუნ. II. 1. მოსწავლეს შეუძლია მცენარის
და მწერის სხეულის ნაწილების აღწერა.
თვითშეფასების ცხრილი II კლასი ( ჩავწეროთ
„+ „ ან „-“; „კი“ ან „არა“)
1
|
გამოვთქვი ვარაუდები
|
|
2
|
შევასრულე მოცემული
დავალება
|
|
3
|
გამართულად წავიკითხე
ახალი ტექსტი
|
|
4
|
ვუპასუხე შეკითხვებს
|
|
5
|
შევადგინე მოთხრობა
|
|
6
|
გაკვეთილი იყო
საინტერესო
|
|
მოსწავლეთ შეფასების რუბრიკა II კლასი
კრიტერიუმები
|
კარგი
|
საშუალო
|
დამაკმაყოფილებელი
|
|
კითხვებზე პასუხის გაცემა
|
ყველა შეკითვაზე აქვს სწორი პასუხი
|
ნაწილობრივ სცემს პასუხს შეკითხვებს
|
არ აქვს პასუხი შეკითხვებზე
|
|
ვარაუდების გამოთქმა და საკუთარი
აზრის არგუმენტიერება
|
შეუძლია გამოთქვას ვარაუდი და კარგად აყალიბებს აზრს;
|
ცდილობს გამოთქვას ვარაუდი და საკუთარი აზრი დაასაბუთოს
|
ვერ გამოთქვამს ვარაუდს და მოსაზრებებს
|
|
საშინაო დავალება
|
სწორად და სრულყოფილად შეასრულა
საშინაო დავალება
|
ნაწილობრივ შეასრულა საშინაო დავალება და შეცდომებით;
|
არ ასრულებს საშინაო დავალებას;
|
მასწავლებლის თვითშეფასების
სქემა
N
|
კრიტერიუმები
|
ქულა(1,2,3.)
|
1.
|
მიზანი
გასაგები,კონკრეტული და რეალისტური.
|
3
|
2.
|
სწორად
მქონდა შერჩეული აქტივობები და მეთოდები
|
3
|
3.
|
მოსწავლეები
ჩართულები იყვნენ საგაკვეთილო პროცესში.
|
2
|
4.
|
გაკვეთილზე
მოსწავლეები ყურადღებით მისმენდნენ.
|
3
|
5.
|
მოსწავლეებს
ახალი გაკვეთილი ავუხსენი გასაგებად.
|
3
|
6.
|
გათვალისწინებული
იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებლობები
|
2
|
7.
|
შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა
მიზანს.
|
3
|
8.
|
მოსწავლეთა
ორგანიზების ფორმა ხელს უწყოდა მიზნის მიღწევას.
|
3
|
No comments:
Post a Comment